Elastyczność dla szerokiej bazy klientów

Działając na rynku od ponad 30 lat, firma Eolus stworzyła dużą, szeroką i zadowoloną bazę klientów.

Nasze długoletnie doświadczenie jest jednym z powodów, dla których klienci, właściciele gruntów, udziałowcy, kredytodawcy i pracownicy darzą Eolus dużym zaufaniem. Ale nie tylko, bardzo ważnym czynnikiem jest również kompletna oferta, elastyczny model biznesowy oraz umiejętność dostosowania działań do warunków rynkowych. Przez lata Eolus zdołał sprostać wymaganiom inwestorów i społeczeństwa, prawdopodobnie dlatego, że stale myślimy do przodu – o przyszłych potrzebach i możliwościach ich spełnienia.

Wartość przez cały okres inwestycji

Przez lata Eolus zdobył doświadczenie w całym łańcuchu wartości oraz pozycję finansową, która sprawia, że firma jest silnym, stabilnym i niezawodnym partnerem. Nasz portfel projektów wiatrowych, słonecznych i magazynowych oferuje ogromne możliwości dostarczania instalacji dopasowanych do okoliczności i potrzeb każdego klienta, przy najniższym możliwym koszcie za wyprodukowaną lub zmagazynowaną MWh. Wielu klientów wysoko ceni nasze usługi w zakresie eksploatacji i zarządzania, czyli kompleksową ofertę z profesjonalnym zarządzaniem, która maksymalizuje zyski zarówno dla dużych, jak i małych inwestorów.

Więcej głównych graczy

Z czasem baza klientów uległa zmianie. Od momentu, gdy większość powstałych elektrowni wiatrowych była sprzedawana różnego rodzaju inwestorom na rynku szwedzkim, większość klientów stanowią obecnie większe firmy międzynarodowe. Zdecydowana większość z nich działa w segmencie inwestorów instytucjonalnych i dużych konsumentów, gdzie rynek geograficzny i technologia nie odgrywają tak dużej roli jak w przypadku mniejszych, krajowych graczy.

Inwestorzy instytucjonalni

Większość inwestycji na skandynawskim rynku energii wiatrowej dokonywana jest obecnie za pośrednictwem międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych, takich jak różnego rodzaju fundusze, towarzystwa ubezpieczeniowe i firmy reasekuracyjne. Jest to również wyraźna tendencja w skali globalnej. Udziały w infrastrukturze komunalnej, takiej jak energia odnawialna w postaci energii wiatrowej i instalacji fotowoltaicznych, wynikają z długoterminowego charakteru inwestycji o stosunkowo stabilnych zwrotach i przepływach pieniężnych. To z kolei generuje bezpieczeństwo zobowiązań, jakie firmy mają wobec swoich klientów w zakresie reasekuracji i inwestycji emerytalnych. Inwestorzy w produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych również stają się częścią przejścia na system energetyczny wolny od paliw kopalnych, zmniejszając emisję dwutlenku węgla i ostatecznie zmniejszając ryzyko związane z innymi inwestycjami związanymi z klimatem i zobowiązaniami ubezpieczeniowymi. Ponieważ coraz więcej osób chce dokonywać zrównoważonych inwestycji, ta grupa klientów będzie nadal odgrywać kluczową rolę w transformacji społeczeństwa.

Duzi konsumenci

Do dużych odbiorców należą przedsiębiorstwa i organizacje o wysokim zużyciu energii elektrycznej, których podstawową działalnością nie jest wytwarzanie energii elektrycznej. Ta grupa klientów rośnie, częściowo dlatego, że energia elektryczna z wiatru i słońca oferuje bezpieczne, niskie i stabilne koszty energii elektrycznej w długim okresie czasu, a częściowo ze względu na perspektywę zrównoważonego rozwoju. Udział firm, które chcą odgrywać istotną rolę w przejściu do przyszłości wolnej od paliw kopalnych, rośnie szybko i zdecydowanie – ponieważ klienci chcą lub żądają zmniejszenia wpływu na środowisko i zwiększenia odpowiedzialności. Inwestycje realizowane są poprzez bezpośrednie inwestycje we własne elektrownie lub, najczęściej, poprzez podpisywanie długoterminowych umów na zakup energii (KDT). Taka umowa zobowiązuje dużego odbiorcę do zakupu energii elektrycznej produkowanej przez określoną elektrownię przez z góry określony czas. W ten sposób firma przyczynia się do rozbudowy mocy produkcyjnych bez posiadania własnych zakładów. Tego typu rozwiązania nie wiążą kapitału potrzebnego do prowadzenia podstawowej działalności, a mimo to przynoszą korzyści dla środowiska. Eolus podpisał umowy PPA z różnymi operatorami dla farm wiatrowych w Szwecji, Norwegii i USA. Amazon Web Services jest graczem z największym udziałem podpisanych umów PPA w energetyce odnawialnej na świecie, a zaraz za nim plasuje się Google.

Przedsiębiorstwa energetyczne

Na wielu rynkach lądowa energetyka wiatrowa jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów zwiększania mocy wytwórczych; region skandynawski jest jednym z nich. Na innych rynkach energia słoneczna jest najtańszą opcją. Biorąc pod uwagę te podstawy, inwestycje w wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych są atrakcyjne dla firm, dla których produkcja energii jest pomysłem na biznes. Poza zwiększeniem opłacalnych mocy wytwórczych, inwestycje w energię wiatrową i słoneczną pozwalają firmom energetycznym oferować swoim klientom przyjazną dla środowiska energię elektryczną z własnych elektrowni. W USA firmy energetyczne często podpisują umowy na zakup energii (PPA), zamiast posiadać własne elektrownie. Zaczyna się to również dziać w Europie. Przez lata firma Eolus sprzedawała farmy wiatrowe zarówno szwedzkim, jak i międzynarodowym firmom energetycznym.

Inwestorzy publiczni

Inwestorzy publiczni to przede wszystkim gminy, starostwa i spółki komunalne. Posiadanie zakładów produkujących energię elektryczną daje im przewidywalność i kontrolę nad kosztami zużycia energii elektrycznej we własnej działalności. Inwestycje w wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju i dlatego spełniają cele środowiskowe i energetyczne, które wiele podmiotów sektora publicznego wyznaczyło dla swoich działań. W ostatnich latach w Szwecji było generalnie niewiele transakcji z tego typu klientami.

Podziel się klientami

Eolus sprzedawał klientom udziały w turbinach wiatrowych niemal od początku istnienia firmy. Dzięki temu kilka tysięcy osób i firm stało się współwłaścicielami farm wiatrowych, a zaletą tego rozwiązania jest stworzenie lokalnego zakotwiczenia np. w farmie wiatrowej. Model współdzielenia był jednym z czynników sukcesu firmy Eolus przez wiele lat, ale zmieniające się warunki rynkowe i koncentracja na większych zakładach lub łączenie kilku mniejszych zakładów w większą transakcję oznacza, że Eolus nie realizuje obecnie projektów współdzielenia. Nie wyklucza to, że przy spełnieniu odpowiednich warunków możemy w przyszłości zaoferować możliwość stania się współwłaścicielem elektrowni wiatrowych.